Jak na kuny aneb soupis nejúčinnějších ochran proti kunám
Také řešíte, jak se zbavit kuny? Rozhodně nejste sami. Lidi trápí kuna na půdě, v autě, v domě, v chalupě či v hospodářských staveních. Vytvořili jsme proto soupis metod, které proti kunám zabírají nejúčinněji, a přidáváme i seznam babských rad. Podle našich zkušeností je dobré jednotlivé rady i zkombinovat. Boj s kunou bývá dlouhý a náročný, tak se raději obrňte trpělivostí.
Jak na kunu na půdě?
Půda bývá u kun ve velké oblibě. Výsledkem pak bývá poničená střešní izolace, velký nepořádek, smrad a také hluk, ačkoliv by se to nezdálo, takové malé zvířátko umí hlasitě dupat. A jak tedy chlupatého škůdce vystrnadit?
► Umístěte na půdu akustický odpuzovač kun, který vydává nepříjemné zvuky
Jedná se o ekologické a pro člověka bezstarostné řešení s vysokou účinností (přes 90 %) – záměrně se frekvence zvuků a časové prodlevy mezi jednotlivými zvuky
náhodně mění, aby si zvířata na zvuk nezvykla. Už třicet let
odháněče kun a jiných hlodavců vyrábí česká firma Format 1, která nabízí několik typů přístrojů lišící se velikostí účinné plochy a tím, zda je plašič pro lidi slyšitelný nebo neslyšitelný (ultrazvukový). Plašiče mohou být na baterie nebo přes síťový adaptér 230 VAC do zásuvky.
► Zkuste kunu chytit do pasti, do tzv. sklopky
Píšeme zkuste, protože kuny bývají hodně chytré a často se chytit nedají (hlavně se pasti nesmíte dotýkat rukama, protože lidský pach by ji před vlezením odradil). Když už se vám to ale povede, kunu určitě
nezabíjejte, ale odvezte ji minimálně deset kilometrů daleko. Kuna je státem chráněná, výjimkou je období od listopadu do konce února, kdy je možné ji i zabít. Nepoužívejte však železa a řetězy, protože tento způsob je už považován za týrání zvířat a je trestný.
► Zaútočte na pachy
Některým lidem se jako ochrana proti kunám osvědčila
nevoňavá chemie, jako jsou chlorové tablety používané na dezinfekci bazénu, naftalinové tablety, voda po holení či stromečky do auta.
► Pustě na půdu psa nebo kočku
A dokonce je i možnost mít
ochočenou kunu, která pak ostatní kuny do svého teritoria nepustí.
► Vyzkoušejte babské rady
Mezi takové patří:
dát na půdu lidské vlasy (nesmí být umyté), kočičí nebo psí chlupy, natáhnout podél střechy elektrický ohradník, podbití vystříkat slzným prejem.
Jak vyhnat kunu z domu nebo z hospodářského stavení?
Vyzkoušejte metody již zmíněné v předešlém odstavci, kombinujte je. A jak se vám podaří kunu vystrnadit, tak hlavně zamezte, aby se k vám vrátila nebo nastěhovala jiná. To znamená, že
důkladně zadělejte všechny díry a ideálně ještě do otvorů vložte kovovou síťku.
Co na kuny v autě?
Podle průzkumu pojišťovny Generali z roku 2019 má téměř každý třetí Čech zkušenosti s překousáním kabelů v autě od hlodavců, nejčastěji se jedná právě o kuny. Co proti kunám v autě podniknout? Řešením je prostředí kapoty a okolí auta kuně tak znepříjemnit, že si svůj pelíšek založí jinde. Řidičům se nejvíce osvědčily následující metody.
► Parkujte v garáži
Je ale potřeba, aby garáž byla opravdu zcela uzavřená, kuna se dokáže protáhnout i několikacentimetrovou dírou. Parkování v garáži je
stoprocentním ale také
nejnákladnějším řešením.
► Instalujte elektronickou plašičku kun
Ta vydává pro hlodavce (tedy nejen kuny ale i myši či lasičky) nepříjemné zvuky. Jedná se o metodu s velmi vysokou účinností (přes 90 %), která odpuzuje pořád (zvuk se náhodně mění, aby si na něj zvířata nezvykla). Velkou výhodou je, že se o nic nemusíte starat. Plašič jen nainstalujete do motoru a následně na základě sledování a vyhodnocování svorkového napětí akumulátoru se odpuzovač bude
automaticky zapínat i vypínat. Jedním z největších českých výrobců
odpuzovačů kun do auta je firma Format 1, která dodává slyšitelné a ultrazvukové plašiče
do osobních i nákladních aut.
► Nastříkejte spreje proti kunám
Tato metoda ale není tak spolehlivá jako elektronické plašiče, protože smrad ze sprejů vyprchává a také spreje nemají v oblibě automechanici, protože po používání spreje se v motoru více usazuje prach a nečistoty.
► Instalujte elektrický ohradník kolem auta
To ale můžete jen na vlastním pozemku a toto řešení je už nákladnější.
► Vyzkoušejte babské rady
Dejte pod auto
lidské vlasy, psí nebo kočičí chlupy, tygří exkrementy, voňavky nebo vonné oleje. Pomoci může i deka, na které se předtím váš čtyřnohý miláček vyválel.